close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 września 2017

  W dniach 26-31 sierpnia w Gornej Radgonie odbyła się 55 edycja Międzynarodowych Targów Rolnictwa i Żywności AGRA, na których nie zabrakło polskiego akcentu. Tegoroczne targi poprzedziło 12. Forum ds. Współpracy Rolno-Handlowej między Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej (16+1).

  Na zaproszenie wicepremiera, ministra rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej Republiki Słowenii Dejana Židana, w Forum. a także w 55. Międzynarodowych Targach Rolnictwa i Żywności AGRA, uczestniczyła polska delegacja pod przewodnictwem sekretarza stanu ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi RP Pana Zbigniewa Babalskiego.  

  Spotkanie ministrów rolnictwa formatu 16+1 poświęcone było kwestiom znaczenia łańcuchów dostaw żywności na szczeblu lokalnym i globalnym. Podczas wystąpienia na sesji plenarnej Zbigniew Babalski zwrócił uwagę na potrzebę propagowania krótkich łańcuchów dostaw oraz żywności lokalnej. Przedstawił także, podjęte przez Polskę, inicjatywy regulujące kwestię nieuczciwych praktyk handlowych oraz wzmacniające pozycję rolników. W podsumowaniu dyskusji uczestnicy obrad przyjęli Wspólną Deklarację, w której kraje zobowiązują się do dalszego zacieśniania współpracy, wspierania kontaktów biznesowych, a także ułatwiania procedur w wymianie handlowej.

  Na stoisku informacyjno-promocyjnym, zorganizowanym wspólnie przez MRiRW i Ambasadę RP w Słowenii, zaprezentowane zostały produkty kilkunastu polskich firm reprezentujących branżę mleczarską, owocowo-warzywną, a także suplementy diety. W ceremonii otwarcia targów uczestniczył Prezydent Słowenii, który spotkał się także z przewodniczącymi delegacji ministerialnych.

  Wizyta była okazją do spotkań bilateralnych z ministrami rolnictwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym: Słowenii, Bułgarii, Węgier, Rumunii. Rozmowy dotyczyły m.in. kształtu przyszłej WPR, a także możliwości rozwoju współpracy dwustronnej.

  Targom AGRA towarzyszyło forum biznesowe i spotkania B2B oraz międzynarodowa giełda kooperacyjna Meet4Business Agra 2017.

  Wydarzenie to jest największą na Słowenii imprezą targową dla sektora spożywczego. Każdego roku, w targach uczestniczy średnio 1.700 firm z kilkudziesięciu krajów (Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Finlandii, Francji, Słowacji, Serbii, Szwecji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych).

  Udział w giełdzie kooperacyjnej Meet4Business umożliwił polskim przedsiębiorcom nie tylko nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych podczas giełdy kooperacyjnej, ale również zapoznanie się z najnowocześniejszymi trendami i technologiami związanymi z branżą spożywczą, dzięki udziałowi odbywających się równolegle targach oraz prezentację swojej oferty na polskim stoisku.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: