close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 maja 2017

  Tegoroczne uroczyste obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Słowenii odbyły się w 16 maja w pomieszczeniach recepcyjnych Hotelu Grand Union w Lublanie.

  Uroczystość otworzył Ambasador RP w Słowenii Paweł Czerwiński, który w swoim przemówieniu podsumowywał 25 lat relacji polsko-słoweńskich, zwracając uwagę na rosnącą z roku na rok intensywność tych relacji, czego wyrazem jest liczba odbywających się konsultacji i wizyt wysokich przedstawicieli władz, z wizytami państwowymi włącznie. Ambasador podkreślił przy tym, że na ich doskonałą ocenę nie wpływa wyłącznie współpraca na szczeblu politycznym. Wiele cennych, polsko-słoweńskich inicjatyw podejmowanych jest oddolnie, na poziomie miast, gmin, szkół czy organizacji społecznych. Stale rośnie też wymiana handlowa pomiędzy oboma krajami, która przekroczyła w ubiegłym roku barierę 1,5 mld EUR.

   

  Ambasador przedstawił też kontekst  historyczny uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, podkreślając trudną sytuację polityczną Rzeczypospolitej, która w obliczu presji agresywnych sąsiadów próbowała ocalić resztki swojej państwowości. Pierwsza polska Konstytucja była wówczas unikatowym przykładem odwołania się do takich wartości jak demokracja, prawa człowieka, rządy prawa czy potrzeby budowania nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Wszystkie wymienione wartości, które autorzy Konstytucji 3 Maja postanowili wnieść do treści aktu, są fundamentami, na których zbudowana została Unia Europejska, w ramach której owocnie współpracują ze sobą Polska i Słowenia.

   

  Zwieńczeniem obchodów było uroczyste otwarcie wystawy promującej kandydaturę Łodzi jako organizatora EXPO 2022.

  IMG_1834
  IMG_1860
  IMG_1867
  IMG_1868
  IMG_1874
  IMG_1912
  IMG_1924
  IMG_1939
  IMG_1951
  IMG_1957
  IMG_1971
  IMG_1984
  IMG_1991
  IMG_1992

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: