close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 listopada 2018

  Przedstawiciele Ambasady RP w Lublanie w dniach 20-21 października 2018 r. złożyli kwiaty na cmentarzach i miejscach pamięci, gdzie pochowani są polscy żołnierze z okresu I i II wojny światowej (m.in. Rebro, Ukanc, Gorjansko, Zatolmin, Škofja Loka, Sabotin, Bovec). Ponadto w zachodniej Słowenii odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary I wojny, zorganizowane przez lokalne władze z udziałem środowisk kombatanckich oraz przy asyście wojskowej.

  Pamięć o I wojnie światowej zajmuje w słoweńskiej przestrzeni publicznej szczególne miejsce. Obok pamięci o aktywności partyzantki jugosłowiańskiej na terenach dzisiejszej Słowenii w latach 1941-1945, stanowi główny element pamięci historycznej szeroko obecnej w powszechnej świadomości, w którą wpisuje się pamięć o polsko-słoweńskim braterstwie broni.

  Na ziemiach słoweńskich pochowani są liczni Polacy, żołnierze armii Cesarstwa austro-węgierskiego biorący udział w niezwykle krwawych walkach na tzw. froncie nad Soczą, w tym m.in. 57. tarnowski pułk piechoty. Ponadto podczas II wojny światowej, na terenie okupowanej przez Niemców Słowenii, w ramach partyzantki jugosłowiańskiej, Polacy u boku Słoweńców walczyli o wolność (m.in. sformowano na początku 1945 roku polską kompanię im. „Starego”, złożoną z b. więźniów, zbiegłych z filii hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Mauthausen w Loibl Pass). Pojedynczy Polacy bili się o wolność Słowenii już wcześniej, praktycznie od chwili utworzenia miejscowego ruchu oporu. Najbardziej znany spośród nich jest Tadeusz Sadowski ps. Tomo, który przyłączył się do tutejszych partyzantów. Jego pamięć otoczona jest w Słowenii wielkim szacunkiem, a imię Toma nosi jedna ze szkół (w m. Bukovica) znajdująca się w pobliżu miejsca jego bohaterskiej śmierci.

  cmentarze 1
  cmentarze 2
  cmentarze 3
  cmentarze 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: