close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 czerwca 2014

  Tylko do końca czerwca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Lublanie można obejrzeć znakomitą wystawę polskiego artysty Zdzisława Pacholskiego „Rekwizyty atrybuty”.

  Photonic Moments 2014 − 7 edycja w Ramach Europejskiego Miesiąca Fotografii 
  29 maja − 30 czerwca 2014, Lublana, Słowenia 
  Zdzisław Pacholski „Rekwizyty atrybuty“, 3 - 30 czerwca, ZVKDS, SVC-Gallery, Lublana
  Kuratorem tegorocznego festiwalu Photonic Moments jest Aleksander Bassin

   

  Cykl “Rekwizyty atrybuty” to 26 prac formatu 70x100 cm, w tym 18 szt. fotografii czarno-białych i 8 szt. serigrafii. Fotografie pochodzą w większości z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Można je nazwać foto-komentarzami, które mają za swoje tło i kontekst okres stanu wojennego oraz lata fasadowej normalizacji trwającej aż do przełomowego dla Polski 1989 roku. Większość z tych fotografii można jednak nazwać społeczno-politycznymi foto-plakatami, które miały dodawać otuchy społeczeństwu, ośmielając je do oporu wobec niechcianej władzy. Ta wystawa, jako reakcja na pewien stan opresji, po latach wpisała się w europejski kontekst kulturowy. Coś, co dotyczyło tylko skrawka mojej ziemi, teraz nabrało znaczeń globalnych – mówi autor.

   

  Zdzisław Pacholski – ur. w 1947 r. w Osiekach. Jest artystą fotografem od 1977 r., członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem licznych wydarzeń artystycznych, m.in. wystaw z cyklu Rewizja. Działał na rzecz kultury niezależnej w czasie stanu wojennego. Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i na świecie, m.in. w Biennale w São Paulo w 1989 r. Jest honorowym członkiem niemieckiego stowarzyszenia twórczego Walbergener Kreis. W 2008 r. został wyróżniony medalem im. Waldemara Kućki przyznawanym wybitnym twórcom polskiej fotografii.

   

  DSC_1
  DSC_10
  DSC_13
  DSC_14
  DSC_15
  DSC_21
  DSC_4
  DSC_5
  DSC_6
  Rekwizyty-dokumentacja-Lublana-cz-b

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: