close

16 września 2013

Młody design z Polski - wystawa fotografii wielkoformatowych Polska FOLK

Ambasada RP w Lublanie serdecznie zaprasza na Międzynarodowe Targi Rzemiosła i Przedsiębiorczości MOS w Celje do obejrzenia wystawy POLSKA FOLK , która prezentuje fotografie prac polskich designerów . Jej tematem przewodnim są przedmioty nawiązujące do tradycji ludowej, rzemiosła i sztuki zdobniczej. Ten ciekawy trend polskiego projektowania mówi o poszukaniu własnej tożsamości, odmienności kulturowej i unikalności, które widać wyraźnie wśród polskich projektantów młodego pokolenia. 11-17 września 2013, Międzynarodowe Targi Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Celjski sejem, Dečkova ulica 1, 3102 Celje Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka Organizator: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Słowenii Projektanci: Aze Design, Barbórka Design, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, Fabriqa, Katarzyna Herman-Janiec, Pani Jurek, Agnieszka Lasota, Malafor, Karina Marusińska, Bartosz Mucha, Katarzyna Mucha-Wiśniewska, Karol Murlak, Alicja Patanowska, Mateusz Przybysz, Studio Rygalik, Bożena Wiślicka.

Wystawa składa się z 19 plansz prezentujących obiekty zaprojektowane przez 17 młodych projektantów wzornictwa. Wielu z autorów prezentowanych prac jest na początku kariery, nadal studiują lub zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Inni są już uznanymi na świecie twórcami, uhonorowanymi międzynarodowymi nagrodami (Malafor, Aze) lub ich projekty zostały wdrożone do produkcji (Fabriqa, Rygalik). Zaproszeni do prezentacji projektanci w różny sposób inspirują się tradycją, ludowych wzorami i motywami zdobniczymi. Bez wątpienia znają i cenią historię materialną polskich regionów, z której czerpią. Potrafią wykorzystać techniki ludowego rękodzieła do wytwarzania nowoczesnych przedmiotów. Doceniają urodę naturalnych materiałów: drewna, filcu, lnu i ceramiki. Niektórzy z nich nie wchodzą w głęboką analizę tradycji i wytwórstwa, ale opierają się na prostych wizualnych skojarzeniach i tworzą przedmioty zaskakujące i zabawne (Mucha, Wiślicka, Patanowska). Na proste gospodarskie narzędzia spoglądają jak na wyjątkową wartość, którą warto adaptować do współczesnych potrzeb (Malafor, Rygalik).  Patrzą na swoje dziedzictwo kulturowe z dystansem i humorem, bez patosu i powagi. Inne projkety opierają się dobrze zrozumianej i przetworzonej tradycji (Murlak, Mucha-Wiśniewska, Barbórka Design). Wszystkie prezentowane prace łączą ze sobą emocje i dowcip.

 

„ Młode pokolenie projektantów nie pracuje pod presją politycznej poprawności ani narodowych wartości. Czepie z doświadczeń minionych pokoleń, wybierając z nich to co jest atrakcyjne dzisiaj. Nie boi się pomówienia o zacofanie, brak kreatywności i wtórność. Zna swoją wartość i wartość swojej historii, ceni unikalność, odpowiada na zapotrzebowanie. I co może najważniejsze zachowuje przy życiu tradycję lokalnego rękodzieła.” - mówi kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka – „Dyskusja o tożsamości designu i sensowności poszukiwania narodowego stylu toczy się nie od dziś. Najsłuszniejszym wydaje się stwierdzenie, że coś takiego już nie istnieje. W czasach globalizacji i internetu wszelkie inspiracje są dostępne dla wszystkich, a tożsamość projektanta jest sumą jego doświadczeń. Dlatego prezentowane na wystawie Polska Folk przedmioty są i nie są tradycyjne, folkowe, zakorzenione polskiej kulturze.”

 

Prezentowane na wystawie przedmioty wykonane są z naturalnych, lokalnych materiałów

i w większości wyprodukowane przy użyciu tradycyjnych metod rękodzielniczych. Większość z nich to unikaty, limitowane serie, prototypy, projekty czekające na swoich odkrywców. Niektóre to dobrze znane przeboje polskiego designu.  Są wśród nich sprzęty i narzędzia wykorzystywane w tradycyjnym gospodarstwie: szczotki, łopaty, klamerki do bielizny, pieńki do rąbania drewna, taczki, kosze, choć wykorzystane niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nie brakuje charakterystycznych dla polskiej tradycji ludowych kogutów, wielobarwnych wstążek i pasiaków. Projektanci zainspirowani ludowymi wzorami czerpią pełnymi garściami z polskiej tradycji tworząc nowoczesne przedmioty o funkcjach daleko odbiegających od pierwowzoru. Zebrane razem stanowią zbiór kolorowych, radosnych, prostych przedmiotów o wyraźnie ludowym charakterze. Z osobna, po prostu współczesny design, z którymi chcielibyśmy obcować na co dzień.

 

Kuratorem wystawy Polska Folk jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, znawczyni polskiego i światowego designu, autorka wielu wystaw prezentowanych na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach designu w Europie.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych